Wykorzystanie czasu podczas szukania pracy

0
3837

Brak pracy nie jest niczym przyjemnym, zwłaszcza jeśli dotyka nas znienacka. Tracimy pracę na przykład w związku z likwidacją przedsiębiorstwa czy jego restrukturyzacją. Co wtedy? Jakie kroki poczynić, by stan ten trwał jak najkrócej? Najprościej: przygotować plan działania i wdrożyć go. Oczywiście wcześniej warto poznać zasady, bez których osiągnięcie celu może okazać się trudniejsze.

Pierwszym krokiem jest zrewidowanie naszych własnych oczekiwań względem nowej pracy, priorytetów oraz naszych kwalifikacji i umiejętności. Jeśli wiemy, czym chcemy się zajmować i co w pracy jest dla nas najważniejsze, musimy rozpoznać potrzeby pracodawców. Być ich wymagania znacznie wzrosły i zachodzi konieczność podniesie własnych kwalifikacji. Warto naprawdę dobrze orientować się w aktualnej sytuacji na rynku pracy. By tą wiedzę zdobyć, można skorzystać z zasobów Internetu. Liczne serwisy z pewnością posłużą wskazówkami i poradami na temat pracy. Więcej informacji z tym związanych przeczytasz w artykule pt. „Szukasz pracy? Dowiedz się, na co zwracają uwagę pracodawcy”.

Rejestracja w urzędzie pracy

Skorzystanie z pomocy urzędu pracy wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem, gdy borykamy się z brakiem zatrudnienia. Status bezrobotnego zapewni nam ciągłość ubezpieczenia. Ponadto rejestracja w urzędzie pracy sprawi, że będziemy mieli dostęp do ofert pracodawców. Należy pamiętać, że firmy bardzo często zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników w takich urzędach i nigdzie indziej. Ponadto Urząd pracy dostosuje ofertę do naszych kompetencji a gdy zajdzie konieczność, skieruje na bezpłatny kurs doszkalający.

W urzędzie istnieje także możliwość pozyskania środków na rozpoczęcie swojej działalności gospodarczej. Oczywiście rejestracja w urzędzie pracy nie jest jedynym sposobem znalezienia zatrudnienia. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest obecnie przeglądanie ogłoszeń znajdujących się na internetowych portalach pracy. Dzięki filtrom można zawęzić oferty na przykład do konkretnego miasta, na przykład zawsze aktualne oferty pracy z Wrocławia można znaleźć w popularnym serwisie „aplikuj.pl”.

Realizacja planu

Poprzez analizę rynku pracy, można zdobyć informacje na temat wymagań stawianych przez pracodawców. Gdzie opłaca się pracować kobietom? – o tym możesz dowiedzieć się z polecanego artykułu. Jednak warto pamiętać, żeby nie ograniczać się tylko do zasobów Internetu. Wielu pracodawców zamieszcza ogłoszenia o naborze tylko prasie codziennej lub branżowych czasopismach. Pamiętajmy, jak wielkie znaczenie ma tak zwany marketing szeptany. Poinformujmy znajomych, rodzinę czy przyjaciół o tym, że szukamy pracy. Często zdarza się, że przedsiębiorstwa nie upubliczniają informacji o prowadzonej rekrutacji lecz poszukują pracowników „z polecenia”. Kontakty mają w takim przypadku nieocenione znaczenie. Oczywiście nie można zapomnieć o aktualizacji swoich dokumentów aplikacyjnych.

Warto poświęcić trochę czasu i poprawić swoje CV. Jest to niezwykle dokument, ponieważ to na jego podstawie rekruter decyduje o dalszych losach naszej kandydatury. CV musi być czytelne i przejrzyste. Powinno zawierać informacje nie tylko o naszym wykształceniu oraz doświadczeniu zawodowym, ale także o naszych kompetencjach oraz umiejętnościach i predyspozycjach do wykonywania pracy, o którą się staramy. Treść merytoryczna jest równie istotna co strona wizualna. Korzystnie dołączyć do życiorysu list motywacyjny, który będzie zawierał informacje uzupełniające oraz uzasadnienie, dlaczego jesteśmy najlepszym kandydatem na wybrane stanowisko.

Wykorzystanie innych działań

Pamiętajmy, by nie zniechęcać się po pierwszych niepowodzeniach. Jeśli odpowiedź od pracodawcy nie nadchodzi, czasem warto się z nim skontaktować bezpośrednio i zapytać, co było powodem rezygnacji z naszej kandydatury. Czas poszukiwania pracy to wbrew pozorom czas nauki, poszerzania wiedzy na temat rynku pracy czy podnoszenia kwalifikacji. Warto być upartym i konsekwentnym. Pozwoli to na osiągnięcie celu, jakim jest praca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here