przygotowanie do podróży z psem

Wakacje z psemŻyjemy w czasach, że wyjeżdżamy na wakacje bez względu na porę roku. Coraz więcej osób jeździ zarówno zimą jak i latem. Sprzyja temu po pierwsze bogacenie się społeczeństwa, po drugie coraz lepsza infrastruktura drogowa, która ułatwia się szybki przemieszczanie. Podróżować możemy po naszym kraju jak i po całej Europie. Jednak wiele osób posiada psa i przed każdym wyjazdem się zastanawia, co zrobić z ukochanym czworonogiem. Nie zawsze mamy go gdzie zostawić, nie zawsze też miejsce, które sobie wymarzyliśmy i wybraliśmy akceptuje psy. Wakacje z psem mogą czasami być utrudnione. Jeżeli nie możemy zostawić naszego pupila u rodziny lub sąsiada pozostaje rozważanie specjalnego ośrodka. Jeżeli to również nie wchodzi w grę, to musimy szukać miejsca gdzie będziemy mogli zabrać naszego pupila ze sobą. O ile w przypadku podróżowania po kraju nie ma większego problemu, to już w przypadku, gdy mamy zamiar wyjechać do obcego kraju problem się robi z dokumentami. Warto wówczas wiedzieć, jakiego rodzaju są potrzebne dokumenty dla psa. Zazwyczaj jest to tak zwany paszport dla psa, warto jest wiedzieć, że przed podróżą pies musi zostać zaszczepiony odpowiednio wcześniej. Postaram się pokrótce opisać jakie dokumenty musi posiadać ze sobą pies oraz jak wygląda przygotowanie do podróży z psem. Na co zwracać uwagę, co można robić a czego należy kategorycznie unikać. Zdecydowanie planując wyjazd na urlop z psem czeka nas o wiele więcej pracy i przygotowywania się, niż jeżeli tylko zakup biletu i pojawienie się o odpowiedniej godzinie na lotnisku.

Książeczka zdrowia czworonoga

przygotowanie do podróży z psemJest to z całą pewnością dokument niezbędny podczas podróży, z całą pewnością to jeden z najważniejszych dokumentów jakie powinniśmy spokować wyjeżdżając z naszym czworonogiem. W dokumencie tym znajdziemy takie informacje jak na przykład wykaz szczepień jakie miał nasz pies wykonane przeciwko chorobom zakaźnym takim jak na przykład wścieklizna czy nosówka. Oprócz tego wpisane są informacje o ewentualnych przebytych operacjach i zabiegach. Te informacje są niezbędne, gdybyśmy musieli skorzystać z pomocy weterynarza gdzieś na miejscu. Zdecydowanie lepiej jest to mieć przy sobie. Oprócz tego w książeczce znajdziemy informacje o właścicielu psa jak i jego imię. Czasem okazuje się, że takie coś jest niezbędne.

Wspólnota Europejska

Planując podróże po terenie Unii Europejskiej musimy pamiętać, że niezbędnym do tego dokumentem będzie paszport dla naszego pupila. Paszport wyrabia się w przychodniach weterynaryjnych. Niestety, aby nasze życie nie było zbyt proste nie każda przychodnia ma taką możliwość. Musimy poszukać na internecie takiej, która posiada odpowiednie uprawnienia do wystawienia tego dokumentu. Zanim wyjedziemy powinniśmy dokładnie sprawdzić wymagane dokumenty w konkretnym kraju. Może się okazać, że będą pewne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi krajami i zdecydowanie warto być na taką sytuację przygotowanym. Jeżeli nie będziemy posiadali odpowiednich dokumentów możemy narazić się na solidny mandat lub wręcz np. nie uda nam się wsiąść na prom.

Warunki w poszczególnych krajach:

Jak było wspomniane wcześniej, poszczególne kraje wprowadzają swoje różne regulacje. Postaram się tutaj przedstawić listę wyjątków.

W Belgii nasz pies oprócz posiadania paszportu musi mieć wszczepiony chip oraz informacje o ważnych szczepieniach.

Podczas podróży do Austrii musimy mieć przy sobie książeczkę zdrowia naszego psa z informacją o ważnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie, do tego pies musi posiadać paszport oraz chip.

Wybierając się na Cypr musimy zapewnić naszemu psu chip, paszport oraz wszelkie wymagane szczepienia.

Jadąc do naszego południowego sąsiada musimy mieć dla naszego psa dokumenty potwierdzające szczepienie przeciwko wściekliźnie, chip oraz paszport.

Ciekawie wygląda sprawa podczas podróży do Dani. Tutaj pies musi mieć tatuaż lub mikrochip zgodny z normami, albo właściciel psa musi posiadać czytnik, który umożliwi odczytanie informacji i identyfikację właściciela psa.

Ciekawostką jest Finlandia, gdzie pies może być przewożony tylko i wyłącznie przez swojego właściciela. Pies musi mieć chip i obowiązkowe są szczepienia przeciwko wściekliźnie. Bez nich nie wjedziemy do Finlandii.

Podróżując do Francji możemy wybrać do identyfikacji chip lub tatuaż. Podobnie jak w większości krajów niezbędne są szczepienia przeciwko wściekliźnie

Dość restrykcyjne prawa panują podczas wjazdu do Irlandii. Na początku zwierzę przekraczające granice jest identyfikowane za pomocą mikroczipa lub tatuażu. Kolejnym wymogiem jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeżeli jednak odbyło się ono trzy tygodnie wcześniej, to wymagane jest jego powtórzenia. Po miesiącu od powtórnego szczepienia należy udać się z czworonogiem do weterynarza na badanie. Pobierane jest krew i wysyłana do laboratorium. Kiedy wszystko okaże się dobrz, to pies może otrzymać paszport.  Warto wiedzieć, że na 24 do 48 godzin przed wjazdem pies musi być odrobaczony oraz poddany profilaktycznym działaniom przeciwko kleszczom. Musimy przypilnować, aby te informacje znalazły się w paszporcie naszego psa.

Przed wyjazdem zdecydowanie warto jest upewnić się, jakie musimy spełnić warunki w konkretnych krajach, aby bez problemu i zbędnego stresu poruszać się z naszym psem. Zwłaszcza, że niespełnienie wymaganych prawem warunków może nas kosztować słono zarówno, jeżeli chodzi o mandat jak i dodatkowy stres. Dokumenty psa powinniśmy mieć zawsze pod ręką, aby łatwo może je okazać sprawdzającym nas służbą.

Transport psa

Jeżeli zdecydujemy się na podróż z naszym psem, musimy zakupić dla niego specjalny pojemnik. W takim specjalnym transporterze zwierzę czuje się komfortowo, jednocześnie ma ono swobodę ruchów. Transporter musimy dostosować do naszego środka transportu.

Odpowiednie przygotowanie się do drogi zdecydowanie pomaga unikać niepotrzebnego stresu.
Słowo na koniec

Przed wyjazdem sprawdź wymagane przez prawo poszczególnych krajów dokumenty, listę szczepień oraz sposobów na identyfikację psa. Każdy kraj właściwie może mieć jakieś swoje regulacje i odstępstwa. Również ważne jest zapewnienie komfortu podczas podróży. Warto jest się zastanowić nad pozostawieniem psa w hotelu.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here