Wakacje na Krecie

Wakacje na KrecieKreta to zdecydowanie jedno z najchętniej wybieranych miejsc na wakacje w Grecji. Wpływa na to wiele czynników, między innymi fakt, że wygodnie można do niej dotrzeć dzięki dwóm dużym lotniskom, jakie wyspa posiada. Poza tym jest doskonale zagospodarowana turystycznie, ma wiele ważnych zabytków (do Grecji wiele osób przyjeżdża głównie ze względu na niezwykły historyczny klimat tego państwa i jego dziedzictwo kulturowe), wspaniałe plaże i łatwo można z niej dotrzeć na inne greckie wyspy.

Oczywiście też, jak na Grecję przystało, ma atrakcyjne plenery, typowe dla tego kraju – skaliste połacie, plaże, niebieska woda, roślinność, charakterystyczne białe budynki, typowe dla klimatu śródziemnomorskiego. Na uwagę zasługuje również sympatyczna ludność lokalna, życzliwie odnosząca się do gości, a także wyśmienita grecka kuchnia. To dość, by każdego roku Kretę odwiedzały wielkie rzesze turystów z całego świata, również z Polski, gdyż Grecja to jeden z najchętniej obieranych kierunków na wakacje, a Kreta wiedzie w tym prym.

Starożytna Grecja

Grecja, zawsze będzie się nam kojarzyła z starożytnością, ponieważ jak wiemy Grecy wymyśli politykę oraz olimpiadę. Jednak może się to państwo kojarzyć naj również z kozami, z wielkimi filozofami oraz w ostatnim czasie z wielką porażką polityczną i rynkową. Jednak dobrze wiemy, że Grecja, to przeważnie państwo turystyczne, ponieważ ma bardzo wiele zabytków oraz jest położona nad ciepłym i przyjemnym morze śródziemnomorskim. Dlatego bardzo chętnie wyjeżdżamy tam nie tylko na wakacje, ale również na wszelkiego rodzaju wczasy, ponieważ możemy być przekonani, że nawet kiedy u nasz jest zima, to tam będzie o trzydzieści stopni cieplej.

Ale przecież to nie wszystko dlaczego kochamy Grecje, przecież nie możemy zapominać o strukturze geograficznej, ponieważ z jednej strony mamy morze a z drogiej bardzo przyjazne pagórki co sprawia, że Grecja jest wielką inspiracją nie tylko dla malarzy, ale również ludzi, którzy poszukują spokój wewnętrzny. Do tego jeszcze jak dodamy mentalność Greków, będziemy pewni, że na pewno wybór tego państwa na wakacje nie będzie błędem. Do tego jeszcze pomyślmy jak oni mają fajnie, ponieważ raz, że bardzo rzadko pracują, to jeszcze mogą sobie pozwolić na nieobecność z powodu potrzeb swoich kobiet, ale niestety ci filozofowie nie radzą sobie za dobrze z gospodarką.

Dojazd na Kretę i poruszanie się na wyspie

Kreta jak wiadomo jest wyspą. Dotrzeć można tam na dwa sposoby. Pierwszy szybszy i prostszy to lot samolotem, drugi sposób to dotarcie statkiem. W zależności od pory roku natężenie zarówno latających na wyspę samolotów jak i płynących statków może być różne. Kiedy już dotrzemy na Kretę to po niej najlepiej jest poruszać się samochodem. Warto znaleźć wypożyczalnie i zdecydować się na małe miejskie auto.

Poruszając się po wyspie nie powinniśmy mieć większych problemów z oznakowaniem. Tablice są czytelne, w większości wypadków oprócz greckich napisów trafimy na znaki napisane po angielsku. Jeżeli decydujemy się na dalszą eskapadę lub wyjazd w góry warto zabrać ze sobą nawigację. Tam możemy trafić na gorsze oznakowanie lub wręcz jego brak.

Plażowanie na Krecie

Lagunky KretaJeżeli lubimy leżeć na plaży to Kreta zdecydowanie może nam wiele w tym temacie zaoferować. Bardzo polecam piaszczyste laguny Balos i Elafonisi gdzie możemy zobaczyć różowy piasek. Warto jednak zauważyć, że na tych lagunach nie ma rozbudowanej infrastruktury. Brakuje między innymi toalet czy punktów gastronomicznych. Ciekawostką jest to, że w wielu miejscach możemy trafić na długi piaszczyste plaże, które są praktycznie wyludnione. Jest to niewątpliwie atrakcja i niespotykane dla nas, przyzwyczajonych do nadbałtyckich zapchanych do grani możliwości plaż.

Jak z każdego wyjazdu, tak i z Krety będziemy chcieli przywieź jakieś pamiątki. Oczywiście bez problemu znajdziemy ich bardzo szeroki wybór w różnych sklepikach. Jeżeli jesteśmy smakoszami warto przywieź sobie różnego rodzaju artykuły żywnościowe.

Samochodem na Krecie

Jeżeli chodzi o przepisy ruchu drogowego, są one takie same jak w Polsce. Nie znajdziemy jakiś wielkich odstępstw. Należy przestrzegać prędkości, ponieważ często można się natknąć na mierzące prędkość policyjne fotoradary. Zazwyczaj ustawiają się popołudniami lub wieczorem na drodze pomiędzy dwoma największymi miastami na Krecie.

To na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że miejsca niebezpieczne zazwyczaj nie posiadają specjalnych oznaczeń jak na przykład informacje o ostrych zakrętach. Znaki spotykamy właściwie tylko w sytuacjach, gdy wypadniecie z takiego zakrętu grozi upadkiem ze skarpy. Do ciekawostek zaliczyć należy również brak barierek i spacerujące na górskich drogach owce i kozy. Warto również dokładnie obserwować drogę, ponieważ często na niej możemy trafić na skalne odłamki lub duże kamienie. Zdarza się, że osunie się jakaś spora skała.

Jeżeli chodzi o parkingi, to w wielu miejscach można parkować, pod warunkiem, że nie ma zakazu. Parkowanie często jest bezpłatne, albo pobierane są symboliczne opłaty jak 2 Euro za cały dzień.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here