Bezpieczne wakacje nad wodą z deską SUP

Nad polskimi wodami coraz częściej pojawiają się nowe, egzotyczne sporty i aktywności. Należy do nich między innymi supboarding. Dopiero zyskuje u nas na popularności, ale z pewnością należy do sportów z którymi warto się zapoznać. Na czym więc polega i jak go uprawiać?

By rozpocząć przygodę z deską SUP nie potrzeba wiele sprzętu. Na początek wiosło, kamizelka asekuracyjna i właśnie deska to wszystko, czego nam trzeba. Niewiele, zwłaszcza jeśli porównamy to z innymi sportami wodnymi.

 

  • Supboarding – podstawy

 

Podstawowe pojęcie na czym polega supboarding zyskamy, rozwijając nazwę. SUP to skrót oznaczający Stand Up Paddle. W połączeniu z boarding oznacza to dosłownie „wiosłowanie na stojąco na desce”. I na tym właśnie polega supboarding. Bierzesz deskę, nieco podobną do surfingowej, stajesz na niej, chwytasz za wiosło i płyniesz naprzód. Jest to całkiem łatwe do opanowania, chociaż na początku nauki nie raz pewnie wpadniesz do wody.

Supboarding jest uniwersalnym sportem, który można uprawiać na niemal każdym akwenie. Początkujący świetnie odnajdzie się na spokojnym jeziorze, czy stawie, podczas gdy doświadczony surfer poradzi sobie także na morzu, czy rzece. Żądni przygód weterani porywają się nawet na górskie rzeki, ale to jest już sport ekstremalny.

 

  • Jak wybrać deskę SUP?

 

Wybór deski SUP jest całkiem prosty, jak już dowiemy się o nich co nieco. Na początku warto wspomnieć, że zdecydowana większość desek SUP dostępnych w polskich sklepach jest pneumatyczna. Obecnie jednak nie różnią się zbytnio jakością od desek polietylenowych, o ile wiemy na co zwrócić uwagę przy ich kupnie.

Z pewnością będziemy zadowoleni ze swojego wyboru, jeśli tylko dobierzemy deskę pod względem trzech cech:

Wyporności -powinna wynosić co najmniej dwukrotność twojej wagi. Dzięki temu będziesz miał pewność, że deska nie zatonie, jak na niej staniesz.

Szerokości – Na początek, najlepszym wyborem jest jak najszersza deska. Tracisz nieco na szybkości i zwinności, ale za to zyskujesz na stabilności. O wiele łatwiej zachowasz równowagę na szerokiej desce.

Ciśnienia – wystarczy już 15 PSI, by po napompowaniu deska była równie sztywna co polietylenowa. Zagwarantuje to najlepszą jakość doświadczenia.

W sklepach stacjonarnych wciąż ciężko o deski SUP. Na szczęście, w dobie internetu to nie problem. Pod adresem www.gosup.pl znajdziesz nie tylko deski, ale i wszelkie akcesoria, przydatne w trakcie uprawiania supboardingu.

Bawiąc się nad wodą nie zapominaj także o bezpieczeństwie. Zachowaj zdrowy rozsądek i załóż kamizelkę asekuracyjną. Dzięki temu, niezależnie jakie przygody cię spotkają, wyjdziesz z nich cały i zdrowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here