mieszkanie

Wspólne mieszkanie z partnerem czy partnerką to nie tylko oszczędność, ale także sporo obowiązków i ustalenia zasad. Wiele osób rzuca się od razu na głęboką wodę i decyduje się zamieszkać ze swoim partnerem/partnerką bez wcześniej ustalonych tematów. W takich przypadkach, po dość krótkim czasie na światło dzienne wychodzi wiele faktów, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Przez to całkowicie zmieniacie swój pogląd na drugą osobę, a w skrajnych przypadkach nawet się rozstajecie. Jak przygotować się na wspólne mieszkanie?

Przeczytaj też: https://www.plotki.pl/wspolne-mieszkanie/

Jak przygotować się na wspólne mieszkanie?

Wiele osób zastanawia się, jaki czas musi minąć, aby mieszkanie było odpowiednim etapem. Na to pytanie jednak nie ma jednak konkretnej odpowiedzi. Są pary, które zamieszkały ze sobą po kilku tygodniach czy miesiącach od poznania, a są także takie, którym ten krok zajął wiele lat. Niezależnie od tego ile czasu jesteście ze sobą, lub ile znacie się ze swoją drugą połówką, zanim zdecydujecie się na wspólnie mieszkanie, ustalcie kilka ważnych i kluczowych aspektów.

Jakie tematy warto poruszyć?
*podział obowiązków,
*dzielenie się finansami,
*harmonogram dnia,
*czas spędzany osobno,
*gotowanie.

Mieszkanie z chłopakiem, jak podzielić się kosztami?

Piękne, sielankowe plany o wspólnym zamieszkaniu razem nie oznaczają tego, że przed tym nie stoi wiele problemów. Zanim podejmiecie tak ważny i duży krok, dla waszego związku zastanówcie się wspólnie i obgadacie wszystkie kwestie, które muszą zostać poruszone. Nie jest to w żaden sposób odstraszenie od tego, ale ważne jest aby poruszyć ważne rozmowy przed zamieszkaniem razem. Takie rozmowy bardzo często mogą prowadzić do kłótni czy nawet do rozpadu związku. Pierwszą, najważniejszą kwestią są oczywiście finanse.  Należy ustalić w jaki sposób podzielicie się opłatami. Przykładowo jeśli zarabiacie wspólnie np. 5 tysięcy złotych, to oboje przynosicie po 2.5 tysiąca. W takim przypadku możecie spokojnie dzielić się rachunkami po połowie. Nie ma tu najmniejszego problemu. Co jednak jeśli jedno z was zarabia znacznie mniej? Tu może pojawić się mały problem.

Osoba, która zarabia dla przykładu powiedzmy, że będzie to 2000 zł. Opłaci ona połowę czynszu czyli 1000 zł i zostaje jej 1000 zł na przeżycie. Partner czy partnerka, która zarabia np. 5000 zł, opłaci drugie 1000 zł i jej na przeżycie zostaje 4000 zł. Co zrobić w takim przypadku. Jeżeli miała by za wszystko płacić osoba zarabiająca mniej, to może być to trochę niesprawiedliwe. Nie oznacza to również oczywiście, że od samego początku jedna osoba powinna „utrzymywać drugą”, bo też przecież nie o to chodzi. Dobrze jest ustalić sobie jakie koszty idą na pół, a jakie nie (jeżeli chodzi o jedzenie, środki czystości itd.). Możecie również ustalić, że wasze zarobki są wspólne, czyli nie ma znaczenia kto ile zarabia. Macie jedno wspólne konto i z niego płacicie za wszystko.

Wspólne mieszkanie – podział obowiązków

Poza finansami ważne są także inne kwestie, jak np. podział obowiązków. Bardzo często zdarza się tak, że niestety kobieta po pracy, wraca zmęczona do domu, bez chwili odpoczynku zabiera się za gotowanie obiadu, w tym samym momencie z odkurzaczem w drugiej ręce sprząta. W tym czasie mężczyzna czeka na obiad czy kolację. Taki podział obowiązków jest niesprawiedliwy i wykańczający dla osoby, która tak naprawdę pracuje za dwóch. Musicie więc na samym początku, dostosowując swoje grafiki pracy, ustalić kto sprząta w jakie dni, lub kto szykuje coś do jedzenia.

Zobacz też: https://niewiarygodne.pl/co-przygotowac-na-romantyczna-kolacje/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here