Piramida w Gizie

Wakacje za granicąLubimy podróże i dlatego jeżeli mamy tylko trochę wolnego czasu, spędzamy go na zwiedzaniu, jak nie pewnych pięknych krajobrazów, to miast, które uczą nas historii. Poznajemy sztukę oraz obyczaje plemion Afrykańskich, ale też historię starożytną w Egipcie. Zwiedzamy na potęgę, dlatego właściciele biur turystycznych bardzo chętnie na proponują nam wszelkiego rodzaju promocje, ponieważ wiedzą, że i tak będzie im się to opłacało. Jednak jak się zastanowimy, czy raczej wolimy sobie spędzić czas na odpowiednich leżakach, czy raczej będziemy przechodzić przez pustynię albo dżungle, to będziemy wiedzieć, która oferta bardziej nam przypasuje. Ale do końca nie ma tak, że jak pojedziemy do Turcji, czy Egiptu to będziemy siedzieć, na plaży i się opalać, tylko raczej zawsze będziemy mieć jakieś atrakcje turystyczne, bo przecież jeżeli możemy sobie pozwolić na wycieczkę do Egiptu, to dlaczego mamy nie zwiedzić piramid, pojeździć po pustyni oraz zwiedzić trochę świata z Aparatem. Wiemy, że jeżeli chodzi o wycieczki, to raczej wybieramy taki, które są dla nasz bardzo i interesujące, ale co zrobić jeżeli chcemy gdzieś wyjechać, gdzie niema ludności i będziemy sobie mogli spokojnie opalać na plaży. Egipt czy Turcja to miejsca, gdzie możemy spotkać się ze starożytną kulturą i poczuć jej oddech na sobie.

Starożytne cuda świata- Świątynia Artemidy w Efezie

Świątynia Artemidy w Efezie jest kolejnym na liście cudem świata. Właśnie dlatego warto poświęcić jej więcej uwagi, gdyż zasługuje na uznanie i podziw. Sama nazwa wywodzi się z faktu, że świątynie ta była poświęcona bogini, którą Grecy nazywali Artemidą. Artemida według wiernych była uważana za boginię księżyca, a także opiekunkę zwierząt, młodych niezamężnych kobiet. To co wyróżnia właśnie tę świątynię to fakt, że została ona wzniesiona podpierając się na 120 kolumnach wykonanych z marmuru, z których każda liczyła sobie 20 metrów. Niestety do dzisiaj zachowało się jedynie kilka fundamentów tej świątyni oraz tylko jedna kolumna, którą udało się zrekonstruować.

Świątynia Artemidy – losy

Wszystko dlatego, że w III wielu n. e. świątynia została złupiona przez Gotów, a niewiele czasu później zapadła się w bagnie. Chociaż smutny los spotkał Świątynię Artemidy w Efezie, warto o niej pamiętać, ponieważ stanowiła wyjątkowy okaz. Powstałe później świątynie, chociażby Partenon, nie były już tak duże i okazałe jak ta, opisywana tutaj. Z pewnością to miejsce zasłużyło na to, aby znaleźć się na liście cudów świata starożytności. Jak wyglądała ta świątynia, można zobaczyć miedzy innymi na monecie Krezusa, pochodzącej z III wieku, wybitek w Efezie. Warto również wspomnieć, że budowlę tę wybudował Krezus. Czas powstania tego obiektu szacuje się na 560 rok p. n.e. Archeologów sprawa ta długo interesowała, dlatego też dzisiaj mamy tak wiele informacji na temat świątyni. Wszystkie są rzetelne, ponieważ zostały zapisane na podstawie wykopanych dowodów.

Starożytne cuda świata- Piramida w Gizie

Piramida w GiziePiramida w Gizie znajduje się na pierwszej pozycji pośród starożytnych cudów świata. Jest to także obiekt, który powstał jako pierwszy i istnieje do dzisiaj. Jak udało się ustalić, budowę Wielkiej Piramidy zakończono w 2580 roku p. n.e. W tej piramidzie znajdował się grobowiec faraona Chufu, zwanego również Cheopsem. Obok piramidy powstało później jeszcze kilka innych, które należały do syna i wnuka faraona, a także ich żon. Wszelkie informacje ustalone przez archeologów, dotyczące piramidy naprawdę robią wrażenie. Warto wziąć pod uwagę fakt, że wtedy nie było maszyn budowlanych, wszystko wykonane zostało ręcznie. Jak oszacowano, przy budowie Wielkiej Piramidy pracowało około 100 tysięcy robotników. Same prace trwały ponad 20 lat. Piramida jest złożona z kamiennych bloków, nałożonych na siebie warstwami. Kształt nadawano w taki sposób, że kolejna warstwa była węższa od poprzedniej.

Popularne piramidy w Gizie

Do dzisiaj piramidy w Gizie chętnie są odwiedzane przez turystów, którzy naprawdę są pod wrażeniem, kiedy uda im się znaleźć na tym cmentarzu faraonów. Większość z nas doskonale wie, że Piramida w Gizie jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Egiptu. Każdy jest ponadto pod wrażeniem, w jaki sposób udało się wznieść taką budowlę, wnosząc wszystkie elementy własnoręcznie. Nie wykorzystywano przecież nawet zaprawy murarskiej, której wtedy nie znano. Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych cudów świata, godnych zobaczenia. Każdy, kto ma tylko okazję, powinien wybrać się na wycieczkę do Egiptu.

Poznajemy kulturę i świat

Jak widać zagraniczne wakacje to po pierwsze sposób na wypoczynek, ale p drugie to również świetna możliwość poznania kultury. Zwłaszcza starożytna kultura i to co z niej przetrwało jest bardzo wartościowe dla naszego pokolenia. Warto odwiedzać takie miejsca, warto poznawać kulturę. Nigdy nie wiadomo co ciekawego odkryjemy w takich miejscach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here