Wakacje w Niemczech

Wakacje w NiemczechNie wszystkim urlopowy wyjazd kojarzy się z plażowaniem czy chodzeniem po górach, bowiem jego istotę stanowi możliwość poznawania i odkrywania nowych miejsc, co jest połączone z aktywnym zwiedzaniem. W sytuacji, gdy wyczerpały się już pomysły na zwiedzanie Polski, można z pewnością udać się do naszych zachodnich sąsiadów, by tuż przy granicy odkryć całkiem ciekawe i malownicze miejsca, a także miło spędzić czas, organizując sobie wakacje w Niemczech.

Nocleg w malowniczym Ketzin

Doskonałą bazą noclegową dla osób ceniących możliwość zwiedzania, a jednocześnie chcących odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku jest z pewnością miejscowość Ketzin słynąca ze swojego malowniczego położenia oraz łatwego połączenia komunikacyjnego ze znajdującymi się w pobliżu atrakcjami (dla osób nieporuszających się własnym samochodem). Ketzin to miasteczko położone nad kanałem Haweli w odległości około szesnastu kilometrów od Poczdamu, co stanowi doskonałą bazę wypadową do tego pięknego miasta, a także położonego nieco dalej Berlina. W wielu przewodnikach turystycznych można znaleźć informację, że jest to historyczne miasto rybackie, które ma bardzo interesującą lokalizację pośrodku krajobrazu, w którym nadrzędną rolę odgrywają rzeka i jezioro. Dla poszukujących kontaktu z naturą Ketzin oferuje możliwość wyprawy kajakiem, pobyt na plaży lub na przepięknej promenadzie, z której można obserwować turystów przemieszczających się różnymi środkami wodnego transportu.

Koniecznym punktem pobytu w Ketzin jest wizyta w Pałacu Paretz, który powstał pod koniec XVIII wieku. Jego autorem był Dawid Gilly z przeznaczeniem dla Fryderyka Wilhelma III, a także jego małżonki Luizy. Po wybudowaniu pałacu została dostosowana do niego cała zabudowa ówczesnej wsi, tworząc tak zwany zespół pałacowo- wiejski mający służyć rodzinie królewskiej do letnich pobytów. Po dość wczesnej śmierci Luizy pałac stał się miejscem poświeconym jej pamięci.

Pobyt w Ketzin to możliwość wypoczynku, zarówno aktywnego, jak i w kontakcie z naturą, dlatego warto stworzyć tam bazę noclegową, która w porównaniu w pobliskim Poczdamem wychodzi naprawdę korzystnie pod względem finansowym. Z całą pewnością Ketzin może stać się bazą noclegową dla wakacji w Niemczech.

Z Ketzin do Poczdamu

Doskonałe połączenie Ketzin z Poczdamem sprawia, że kolejnym obowiązkowym punktem wakacji w Niemczech musi być zwiedzenie ogrodów tarasowych oraz Pałacu Sanssouci, który został wzniesiony w połowie osiemnastego wieku na zlecenie ówczesnego króla Prus, Fryderyka II Wielkiego z przeznaczeniem na pobyt letni. W latach czterdziestych dziewiętnastego wieku został rozbudowany, a właściwie przebudowany na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV. W przewodnikach turystycznych dotyczących Poczdamu czytamy, że jest to jedna z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Niemczech ze względu na jej unikatową formę. W swoim pierwotnym przeznaczeniu Pałac Sanssouci, którego nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza „bez zmartwień” miał służyć podejmowaniu pracy o charakterze filozoficznym, działaniom literackim, organizacji koncertów, a więc temu wszystkiemu, co w szerokim zakresie było związane z tematyką odpoczynku i czasu spędzanego bez zmartwień. Za czasów królewskich Pałac, który miał stanowić świątynię filozofii i sztuki, nie był otwarty dla wszystkich, bowiem nie miały do niego wstępu kobiety. Ze względu na swoją atrakcyjność kompleks pałacowy został uznany za ważny zabytek i wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Berlin- miasto wielu kultur

Po zwiedzeniu Poczdamu warto udać się w podróż do Berlina, kolejny bardzo ważny punkt wakacji w Niemczech. Aby uniknąć korków, najlepiej podróżować pociągiem, wykupując całodobowy bilet ABC. Stacją docelową powinien być dworze Berlin Hauptbahnhof (przypominający swoim ogromem małe miasto), z którego po dziesięciu minutach spaceru można znaleźć się na drodze do najważniejszych atrakcji turystycznych tego miasta. Pierwszą z nich jest z pewnością Reichstag (parlament niemiecki) stanowiący współcześnie jeden z najważniejszych symboli Berlina. Ważność Reichstagu wynika przede wszystkim z faktu, iż jest on niemym świadkiem wszystkich najważniejszych wydarzeń rozgrywających się na terenie Niemiec, począwszy od funkcjonowania Cesarstwa, a skończywszy na zjednoczeniu Niemiec. Obiekt można zwiedzać w grupie w przewodnikiem, jednakże, aby nie stać w długich kolejkach do kasy, należy dokonać wcześniejszej rezerwacji internetowej.

Pięć minut pieszo od Reichstagu znajduje się kolejny ważny dla Niemiec zabytek, jakim jest Brama Brandenburska stanowiąca współcześnie symbol pokoju i wolności. Po obowiązkowym zrobieniu fotografii przed Bramą Brandenburską koniecznie trzeba wyruszyć spacerkiem Aleją pod Lipami (stanowiącą główną, ale też bardzo reprezentacyjną część Berlina. Wzdłuż ulicy znajduje się bardzo wiele śladów niemieckiej historii, cennych zabytków oraz miejsc, w których warto się zatrzymać, by spotkać się z niemiecką wielokulturowością lub zasmakować w tradycyjnych potrawach kuchni niemieckiej. Spacerując półtorakilometrową Aleja Unter den Linden (Aleja pod Lipami) warto odwiedzić: Wyspę Muzeów, Niemieckie Muzeum Historyczne, Uniwersytet Humboldta, Katedrę Berlińską oraz wiele innych znajdujących się na tej trasie berlińskich atrakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here