Wakacje w Gruzji

Gruzja to urokliwe państwo, położone na pograniczu Europy i Azji. To dobre miejsce, by wybrać się tam zarówno zimą, jak i latem. W każdą porę roku jest, co robić. Warto zastanowić się nad noclegami, by wszystko mieć załatwione od razu. Nie trzeba martwić się o brak wolnych miejsc, bo z tym akurat nie będzie problemu. Wiele osób radzi, by noclegu poszukać po prostu na miejscu, odwiedzając kolejno domki, hotele lub pokoje dla turystów. To jeden ze sposobów, ale można również przez wylądowaniem w tym kraju mieć już zarezerwowane miejsce do spania.

Jak i gdzie szukać ?

Internet jest przepełniony poradami i opiniami na ten temat. Najlepiej jednak nie szukać miejsc w drogich i luksusowych hotelach, a zdecydować się na pokój u lokalnej rodziny. W ten sposób nie tylko można poznać bliżej kulturę i obyczaje tubylców, ale spróbować pożyć dokładnie tak, jak oni. W Gruzji jest bardzo dużo otwartych osób, które, widząc turystów, sami wychodzą im naprzeciw i proponują miejsce do spania: u siebie lub u kogoś z rodziny. Szukając przez Internet należy pamiętać, że rezerwacja może zostać odwołana z różnych przyczyn. Zaleca się wybieranie takich pokoi lub domków, w których nie trzeba płacić wcześniejszej zaliczki lub kaucji. Mniej ryzykujemy i nie tracimy na tym. Należy mieć na uwadze także lokalizację. Z reguły jest tak, że im bliżej centrum, tym większa kwota. Można śmiało rezerwować pokoje lub szukać ich nie miejscu poza głównym ośrodkiem spotkań. Jeśli jest taka możliwość – warto wypożyczyć auto.

Popularne kurorty

Jeśli zależy nam na konkretnych miejscach, to warto wcześniej zarezerwować sobie pokój. Można to zrobić przez biura podróży lub na wielu stronach z dokładnie opisanymi hostelami i kurortami. Te najbardziej popularne znajdują się przede wszystkim w stolicy – Tbilisi. To właśnie tam jest gwarancja dobrej ceny, czystości i dobrej lokalizacji do najważniejszych zabytków. Warto sprawdzić oferty w mieście, by nie martwić się o wszelkie niedogodności. Duża część pięknych noclegowni jest także w Batumi. Miasto to, inaczej nazywane wizytówką Gruzji, przyciąga sporo turystów, między innymi swoim położeniem: zachodnia część kraju nad Morzem Czarnym. Tutaj nie zabraknie dobrego jedzenia, pysznego wina, zachwycającej architektury i niezapomnianych wrażeń. Dobrą opcją jest także Magnetiti. Ceny tutaj sprzyjają nie tylko turystom, ale również tubylcom. Magnetiti jest wzbogacone o wiele nadmorskich atrakcji, wiec nudzić nie powinien się nikt. Jeśli zamarzy nam się piaszczysta plaża, warto wybrać się do Anaklii. To idealne miejsce, by odpocząć od hałasu, ludzi, wyciszyć się i na kilka dni nie myśleć o niczym.

Gruzja to świetny wybór na aktywne, ale i bierne spędzania czasu. Każdy znajdzie coś dla siebie i przywiezie stamtąd wspaniałe wspomnienia. To idealne miejsce, by podróżować samemu, w parze lub z całą rodziną! Pakuj się i jedź do Gruzji!

Kuchnia gruzińska

Kuchnia gruzińskaOprócz pięknych krajobrazów Gruzja słynie również z kuchni, która prze wielu specjalistów uważana jest za jedną z najsmaczniejszych na świcie. Oczywiście najprościej jest jej spróbować będąc na miejscu.

Zacznę nietypowo bo od kolacji. Jest to supra, posiłek, który nie jest jeden raz nałożony na talerz. Nie ma wydzielonych porcji a dania są wciąż przynoszone nowe, co ciekawe puste półmiski są zapełniane na nowo. Poznanie tego magicznego sposobu na kolację najlepiej nam się uda, kiedy wybierzemy się do gospody prowadzonej przez jakąś rodzinę, w przypadk restauracji efektu możemy już takiego nie osiągnąć.

Kolejnym daniem, jest chleb, który jest całkowicie inny niż nasz. Jest to płaski kawałek ciasta robiony z ciasta drożdżowego. Kolejnym elementem kuchni gruzińskiej jest bogactwo serów. Podawane są one zarówno jako oddzielne dodatki jak i w przypadku wielu dań stanowią one ważny dodatek.

Do tego dochodzi wiele innych dań, które powodują, że kuchnia gruzińska jest bardzo ciekawa, oferuje niezmiernie wiele smaków i z całą pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Dojazd do Gruzji

Ze względu na dużą odległość jak i nie najlepszy stan dróg po drodze, zdecydowanie najszybciej będzie skorzystać z samolotu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na jazdę samochodem, to musimy się uzbroić w cierpliwość i czeka nas wiele dni jazdy. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy jest tylko jeden kierowca. Z drugiej strony tak daleka droga, jeżeli jest dobrze zorganizowana i zaplanowana może nam dostarczyć niesamowitych emocji i przygód. Gwarantuje nam to poznawanie po drodze wielu ludzi i ciekawych miejsc, gdzie zatrzymamy się na noclegi czy też aby coś zjeść.

Podsumowanie

Gruzja zdecydowanie jest miejscem magicznym, które warto jest odwiedzić. Czeka na miejscu na nas bardzo wiele pięknych widoków jak i bogata kultura oraz bardzo smaczna kuchnia. Jeżeli mamy więcej czasu, to koniecznie warto pojeździć i zobaczyć różne oblicza tego ciekawego kraju. Życzę Wam udanego wyjazdu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWakacje nad jeziorem
Następny artykułChorwacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here