Kaszuby

Wybór miejsca na wakacje w naszym pięknym kraju jest bardzo trudny. Możemy pochwalić się wielkim bogactwem możliwości jakie daje nam Polska. Z jednej strony możemy wybrać się w góry zarówno wyższe jak Tatry czy też niższe jak Karkonosze. Oprócz tego do dyspozycji mamy wiele jezior rozrzuconych po całym kraju, Alei słynące z jezior krainy jak na przykład Mazury oraz oczywiście Kaszuby. Kaszuby to również nasze cudowne Morze Bałtyckie. Dzisiaj skupię się na temacie wakacje na Kaszubach. Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd w ten rejon Polski, to pierwsza decyzja jest taka, 3 decydujemy się na urlop nad jeziorem czy też nad morzem. Decyzja jest ta o tyle ważna, że daje nam całkiem inne możliwości wypoczynku. Decydując się na pobyt nad jeziorem mamy szansę znaleźć całkowicie odludne miejsce położone wręcz pośród lasów. Tylko od nas zależy co będziemy robić.

Kaszubskie jeziora

Kaszuby zyskały nazwę małej Szwajcarii, ze względu na swoje uwarunkowania geograficzne. Jeżeli lubicie Bajeczna przyrodę, piękne i miejscami wręcz dzikie lasy oraz liczne jeziora, to pobyt na Kaszubach zdecydowanie przypadnie wam do gustu. Jest to miejsce gdzie można bardzo aktywnie spędzać czas z całą rodziną. Mamy możliwość pływać po jeziorach kajakiem lub żaglówką, odbywać długie spacery po lasach oraz godzinami jeździć po tychże lasach rowerem. W okresie jesiennym możemy korzystać z dobrodziejstwa lasu i zbierać leśne runo.

Kaszuby i morze

Kaszuby to nie tylko bajeczne jeziora i przepiękne lasy, ale również region obejmujący część Pomorza Gdańskiego. Będąc na Kaszubach z jednej strony możemy spędzać czas w dzikich okolicznościach przyrody przecinek z drugiej strony możemy opalać się na plaży lub zwiedzać miasta takie Gdańsk czy też Sopot. Jak widać bogactwo Kaszub jest olbrzymie i daje nam niezmiernie dużo możliwości udanego wypoczynku. Oczywiście Kaszuby to również liczne mniejsze nadbałtyckie wioski. Jest to jedyny region w Polsce, gdzie możemy spędzać urlop w dzikich lasach nad jeziorami a następnie pojechać nad morze.

Kaszubska kuchnia

Odwiedzając konkretne regiony naszego kraju często chcemy spróbować lokalnej kuchni. Wiele miejsce w Polsce ma swoje smaki i niewątpliwie warto je poznawać, nie inaczej jest w przypadku Kaszub.  Kaszubska kuchnia opiera się na bogactwie okolicznych lasów i jezior, sadów, łąk i morza. Jak widać taka mieszanka daje nam bardzo wiele możliwości tworzenia niepowtarzalnych dań. Podstawowym elementem kuchni kaszubskiej są ryby, zarówno trzymane w soli w beczkach jak i smażone czy duszone. Oprócz ryb oczywiście bogactwo lasów jak grzyby czy też zwierzęta hodowlane. Kaszuby są nietypowym rejonem, ponieważ dawniej niemalże każdy miał gospodarstwo. Gotowane na Kaszubach zupy są syte i bardzo pożywne.

Atrakcje na Kaszubach

Oprócz pięknych krajobrazów i pysznej kaszubskiej kuchni, nie możemy zapomnieć o największych atrakcjach jakie oferują turystom Kaszuby. Atrakcji jest mnóstwo, postaram się wskazać kilka najciekawszych.

Po pierwsze Słowiński Park Narodowy, idealne miejsce gdzie możemy uciec od tłumów zgromadzonych na plażach. Znajdziemy tutaj połączenie bogactw natury i poczujemy również kulturę regionu. Pamiętajmy, że po parku możemy poruszać się tylko i wyłącznie po wyznaczonych ścieżkach.

Drugim ciekawym miejscem do odwiedzenia niewątpliwie jest najstarszy skansen w naszym kraju. Mowa tutaj o skansenie w Wdzydzach Kiszewskich. Wchodząc do skansenu poczujemy się jakbyśmy odbyli podróż w czasie i znaleźli się w XIX wiecznej wsi. Skansen jest położony nad jeziorem, co nadaje mu niepowtarzalnego uroku.

Kolejna atrakcja to Park Narodowy Bory Tucholskie oraz Zaborski Park Krajobrazowy. Bory Tucholskie położone są w południowej części Kaszub. Jest to magiczna kraina pełna jezior oraz borów sosnowych. Idealne miejsce na długi wędrówki latem lub ciepłą wiosną. Znajdziemy również wspaniałe jezioro z krystaliczną wodą. Bory Tucholskie możemy również zwiedzać na rowerze jak od strony wody podróżując kajakiem.

Hel to kolejne bajeczne miejsce na Kaszubach, które kolejne trzeba odwiedzić. Z drugiej strony, to takie miejsce, którego nie trzeba reklamować. Co znajdziemy na Helu? Muzea, skansen, port… Jeden dzień zwiedzania może nie starczyć. Do tego fokarium.

Kolejnym ciekawym miejscem są wzgórza Szymbarskie. Może wydawać się, to dość dziwne, ale Kaszuby dają nam możliwość spacerowania po górach, znajdziemy wiele ciekawych pieszych szlaków.

Kaszuby to również liczne zamki i pałace. Jednym z najbardziej znanych jest zamek w Bytowie. Ekspozycja uświadamia, że Kaszubi mają swoja własną historię, sięgającą średniowiecza, i niekoniecznie jest to historia państwowości polskiej.

Jak widać Kaszuby mogą zaoferować bardzo wiele i zdecydowanie warto jest z tego korzystać. Możemy spacerować po lasach, kąpać się w krystalicznych jeziorach oraz w morzu, spacerować po wzgórzach. Wszystko, to okraszone pyszną kaszubską kuchnią.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here