Podróże rowerowe

Podróże roweroweKto z nas nie chciałby jeździć po całej Europie, a nawet po całym świecie? Tylko ilu z nas na to stać? Odpowiedź brzmi- niewielu.
Hotel, wyżywienie i przelot do wymarzonego  miejsca tyle kosztują, że na przyjemności niewiele zostaje. Jest jednak kilka sposobów na to, by obniżyć koszty podróży, zakwaterowania czy wyżywienia.
Zamiast kupować gotową wycieczkę możemy sami zorganizować naszą wyprawę i mieć przy tym sporo zabawy.

Cel podróży rowerem!

Najpierw musimy wybrać miejsce, w które chcemy jechać. Potem należy sprawdzić czy można tam dotrzeć tanimi liniami lotniczymi(różnice w cenach biletów są ogromne). Zamiast drogiego hotelu trzy, cztero gwiazdkowego możemy poszukać tańszego pensjonatu, domu wczasowego czy hotelu(chyba,  że wakacje chcemy spędzić przy hotelowym basenie popijając ekskluzywne drinki-w tej sytuacji lepiej pozostać przy drogim hotelu). Jedzenie w eleganckich restauracjach kusi swoim wyglądem, jednak ceny są bardzo wysokie. Drogie frykasy podawane w restauracjach proponuje zamienić na regionalne potrawy serwowane w barach, na ulicznych straganach(np. pieczone kasztany zawinięte w gazetę sprzedawane w Barcelonie). Nie musimy od razu wynajmować samochodu, żeby zwiedzić miasto. Alternatywą jest metro, autobus czy po prostu rower. Jeżdżąc rowerem możemy naprawdę dużo zobaczyć.

Oszczędne wakacje

Tak naprawdę zaoszczędzić można w wielu innych sytuacjach. Wszystko zależy tylko od tego co nam jest potrzebne do dobrego samopoczucia. Czy chcemy zwiedzać, poznawać nowe miejsca, nowych ludzi  i ich kulturę? Czy też wyjeżdżamy po to, by wylegiwać się na leżaku, pić koktajle i nic nie robić? Jeżeli wybraliście to drugie to na wakacjach nie warto oszczędzać, bo będziecie się tylko męczyć zamiast wypoczywać. Natomiast jeżeli należycie do osób, które lubią aktywnie wypoczywać polecam iść na żywioł, a przy tym zaoszczędzić trochę pieniędzy na kolejne wyprawy.

W świat na dwóch kółkach, czyli fajne wakacje na rowerze.

Często zastanawiamy się czy dobrze przygotowaliśmy się do zaplanowanej podróży i czy aby na pewno niczego nam nie zabraknie. Podstawowym pytaniem czy ta podróż rowerem ma być krótko czy długodystansowa. Wszystko zależy od tego ile dni przeznaczamy na taką wycieczkę oraz ile kilometrów wchodzi w grę. Podstawą przygotowania do podróży jest samo sprawdzenie roweru czy nas „nie zawiedzie”. Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy linki hamulców nie są już zużyte, czy klocki lub tarcze hamulcowe nie wymagają wymiany. Szprychy czy są dobrze podokręcane oraz oczywiście czy same koła mamy sprawne. Ważnym elementem są opony oraz dętki. Wiadomo, że bieżnik musi być o odpowiedniej wartości, a najlepiej nowe opony. Warto by było również wymienić dętki jeśli nie jesteśmy pewni czy nie sprawią nam niespodzianki. Trzeba pamiętać również o przejrzeniu przerzutek i amortyzatorów, nasmarowaniu łańcucha oraz samych kół zębatych.

wygodne siodełkoPrzygotowując się do wyjazdu trzeba sobie zapewnić wygodne siodełko aby nas siedzenie po czasie nie zaczęło boleć bo to nic przyjemnego. Pamiętajmy również, że bagażnik rowerowy też trzeba dobrze przygotować. Dobrze przymocowany, żeby o nic nie zahaczał ani podczas samej drogi nie przeszkadzał w bezproblemowej jeździe.
Co do rzeczy, które zabrać ze sobą na taką przejażdżkę to:
– kamizelka odblaskowa
– kask ochronny
– oświetlenie (tył, przód)
– bidon
– baterie główne oraz zapasowe
– powerbank ( bo wiadomo, że często korzysta się z telefonu)
– oczywiście kartę płatniczą lub pieniążki jeśli k ktoś jest tradycjonalistą
– optymalnie jakąś mp4 do słuchani a muzyki podczas jazdy lub głośnik bluetooth (osobiście nie polecam ze względów bezpieczeństwa na drodze
– jeśli ktoś lubi przekąsić coś w przerwie wycieczkowej to jakieś smakołyki lub pożywne jedzenie
– oczywiście jeszcze jakiegoś izotonika by być odpowiednio nawodnionym
– tabletki oraz maść przeciwbólowa
– spray na komary i ukąszenia

W grupie raźniej

Podróże rowerowe jednak zawsze lepiej wypadają gdy nie jedzie się samemu ale trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności. Warto mieć przy sobie towarzysza, ponieważ człowiek czuje się wtedy bezpieczniej.
Ostatnim etapem przygotowań do podróży rowerowej jest wybór trasy oraz miejsce docelowe. Pamiętajmy, żeby unikać dróg szczególnie uczęszczanych przez samochody osobowe i ciężarowe.

Rowerem można sobie znacznie skrócić drogę jadąc ścieżkami bocznymi.
Szczerze polecam najpierw zaplanować sobie trasę w aplikacji. I pamiętajcie:
BEZPIECZEŃSTWO WŁASNE ORAZ WSPÓŁTOWARZYSZY JEST NAJWAŻNIEJSZE. Pamiętajcie również o przestrzeganiu przepisów drogowych oraz o dbaniu o stan techniczny roweru.

Jeżeli będziemy się stosować do tych porad, to z całą pewnością uda nam się spędzić niesamowite i ciekawe wakacje w siodełku na rowerze. Taki sposób zwiedzania może być bardzo dobrą opcją jeżeli chodzi o koszty, oczywiście daleko nie zajedziemy, no chyba, że dysponujemy bardzo długim urlopem. Chyba jednak nie to jest najważniejsze podczas podróżowania rowerem po świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here