Dlaczego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego

Zdecydowana większość osób dorosłych miała przynajmniej raz w życiu sytuację, w której konieczne było skorzystanie z usług prawnika. Polskie ustawodawstwo jest bowiem bardzo skomplikowane i rozbudowane. Niezwykle łatwo jest zatem zgubić się wśród licznych przepisów prawnych. Rekomendowane jest wtedy skorzystanie z usług specjalisty.

Czym dokładnie zajmuje się radca prawny?

Radca prawny jest przede wszystkim prawnikiem, który zdał pozytywnie państwowy egzamin zawodowy, a następnie został profesjonalnym pełnomocnikiem. Osoba pracująca w omawianym zawodzie udziela porad, sporządza opinię, a także reprezentuje swoich klientów przed sądami czy innymi instytucjami.

Warto wiedzieć, że radca prawny w porównaniu do adwokata może zostać bez żadnego problemu zatrudniony na umowę o pracę. Ponadto obecnie na rynku funkcjonują kancelarie prawne specjalizujące się w jednym typie spraw, a także takie, które świadczą usługi na różnych płaszczyznach.

W jakich sprawach należy zwrócić się o pomoc do radcy prawnego?

Należy zdawać sobie sprawę, że zgodnie z polskim systemem prawnym konieczność skorzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika jest tylko w nielicznych przypadkach, które zostały odpowiednio uregulowane w ustawach. Doskonałym przykładem może być wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego.

Rekomendowane jest jednak zdecydowanie częstsze korzystanie z porad radcy prawnego. Osoby, które nie orientują się w przepisach prawnych mogą podejmować niewłaściwe decyzje. Omawiany radca prawny będzie w stanie pomóc np. w przeprowadzeniu rozwodu.

Czy warto korzystać z usług radców prawnych w prostych sprawach?

Bardzo często sprawy tylko z pozoru wydają się proste. Podejmując decyzję o skorzystaniu z usług radcy prawnego można się upewnić czy myślenie faktycznie było słuszne. Osoba pracująca w omawianym zawodzie powinna rozwiać klientowi wszelkie wątpliwości.

Ponadto w przypadku pojawienia nie ewentualnych problemów prawnych zalecane jest w pierwszej kolejności skonsultowanie się z radcą prawnym, a dopiero później podejmowanie decyzji na własną rękę. W ten prosty sposób można uniknąć nie tylko błędów, ale również niepotrzebnych problemów. Radca prawny zawsze znajdzie zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here