Czy zakupy online w pełni zastąpią sklepy stacjonarne?

Zakupy przez internet z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością. Coraz częściej decydujemy się na zakupy online, zamiast odwiedzać tradycyjne sklepy stacjonarne. Kupujemy przez internet już prawie wszystko. Czy jednak zawsze opłaca się w ten sposób kupować? Kiedy zakupy w sieci to dobry pomysł, a kiedy wprost przeciwnie?

Możliwości, jakie dają zakupy w sieci

Zakupy online dają wiele możliwości, których nie znajdziemy w tradycyjnych, stacjonarnych sklepach. Decydując się na taką formę zakupów dajemy sobie dostęp do szerokiego produktów praktycznie w jednym miejscu. Takiego wyboru zdecydowanie nie znajdziemy w sklepach stacjonarnych, nawet w największych galeriach handlowych. Ogromna różnorodność produktów i usług w dużym stopniu ułatwia nam wybór. Kupując przez internet można wybierać nie tylko spośród dostępnych obecnie produktów, jak to ma miejsce w sklepach stacjonarnych, ale również spośród chwilowo niedostępnych, lub dostępnych wyłącznie na życzenie klienta. Nie bez powodu zakupy tego rodzaju wybiera coraz więcej osób, jednocześnie rezygnując z tradycyjnych sklepów.

Zakupy online to również wielka wygoda. Można je robić z dowolnego miejsca, posiadając jedynie komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do internetu. W tym samym czasie przeglądając oferty wielu sklepów możemy porównać podobne produkty oferowane przezod wielu producentów. Robiąc zakupy w sieci można z łatwością i na bieżąco porównywać ceny i jakość produktów kilku marek na raz. Dzięki dużej konkurencyjności sklepów internetowych w sieci możemy spotkać o wiele więcej promocji oraz korzystnych cen niż w sklepach stacjonarnych. Pozytywnie wpływa to na tworzenie konsumenckiej świadomości i wspomaga odpowiedzialne wybory.

Sklep internetowy to oszczędność pieniędzy, co związane jest z  mniejszymi kosztami handlu. W ceny ubrań w sklepach internetowych nie są bowiem wliczone koszty utrzymania lokalu (w tym czynszu, firmy ochroniarskiej, serwisu sprzątającego czy większej liczby sprzedawców). Co za tym idzie, sklepy online oferują najczęściej te same towary dużo taniej niż sklepy stacjonarne. Warto również pamiętać, że sklepy online zawsze oferują możliwość zwrotu towaru. Niepotrzebny jest żaden konkretny powód. Nieużywany produkt można zwrócić w czasie maksymalnie trzydziestu dni. Zapewnia nam to prawo konsumenckie i obowiązuje wszystkie sklepy online.

Kiedy warto się jednak wybrać do sklepu stacjonarnego?

Sklepy stacjonarne mają nad sklepami internetowymi jednak niewątpliwą przewagę w pewnym aspekcie. Można w nich faktycznie produkty czy ubrania obejrzeć, dotknąć, przymierzyć. Oglądając towar na żywo, możemy zobaczyć mnóstwo rzeczy, których na nawet najlepszej fotografii nie zobaczymy. Poczujemy teksturę materiału, z jakiego dana rzecz jest wykonana, jego delikatność, szorstkość i inne cechy.  Na tej podstawie możemy zdecydować, czy dany produkt w pełni nam odpowiada.

Rozmiar ubrania czy butów to jednak nie tylko numery. Nawet jeżeli opisane są wszystkie wymiary danego elementu garderoby, nie znaczy to, że będzie on na nas pasował. Czasami coś jest po prostu nie dla nas. Może się źle układać kiedy się poruszamy, albo mieć nieprzyjemny materiał. Jest cała masa takich właśnie szczegółów, które zobaczyć można tylko w bezpośrednim kontakcie z towarem.

Wiele osób praktykuje jednak sposób robienia zakupów polegający na przymierzeniu danej rzeczy w sklepie stacjonarnym, a następnie dokonaniu transakcji zakupowej przez internet. Dla sklepów online jest to idealna sytuacja, gdyż klient kupuje dokładnie ten produkt, który idealnie na niego pasuje, co minimalizuje ryzyko ewentualnych zwrotów. 

Jak zatem odpowiedzieć na pytanie o to, czy sklepy online zastąpią kiedyś sklepy tradycyjne? Te działające w internecie mają nam bardzo dużo do zaoferowania i wydaje się, że coraz więcej osób korzysta już wyłącznie z nich. Z drugiej jednak strony sklepy stacjonarne dają to, czego nie można przekazać zdalnie. Czy zatem sklepy internetowe wygrają? Kiedyś to prawdopodobnie nastąpi, aczkolwiek wydaje się, że do tego jeszcze daleka droga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here