Dlaczego warto montować ograniczniki przepięć

Ograniczniki przepięć pełnią istotną rolę w każdej instalacji elektrycznej i przydadzą się w wielu różnych sytuacjach. Do ich montażu nie trzeba już nikogo przekonywać. Zabezpieczają one wszystkie sprzęty w budynku, które są podpięte do sieci. Co ważne, chronią nie tylko przed wyładowaniami atmosferycznymi, ale również przed awariami sieci, czy też zakłóceniami spowodowanymi niewłaściwą pracą układów sterujących, błędami i nie tylko. Za przepięcie uważa się wszelkie wzrosty wartości napięcia, które przekraczają dopuszczalną wartość w danym urządzeniu lub instalacji. Przepięcia występują nie tylko w sieciach zasilających, ale też u odbiorcy końcowego.

Warto podkreślić, że mogą być spowodowane przez wyładowania, które mają miejsce nawet w odległości 2 km od nas. Nawet niewielkie przepięcie może poważnie uszkodzić różnego rodzaju urządzenia i instalację elektryczną. Wszystko to sprawia, że ograniczniki zyskują na popularności i powoli stają się standardem w większości instalacji elektrycznych.

Na rynku dostępnych jest wiele ograniczników przepięć o różnych klasach. Generalnie przy napięciu poniżej 1000 V stosuje się zabezpieczenia klasy A, B, C, D. Ochronniki typu A chronią linie energetyczne napowietrzne. Urządzenia typu B chronią przed skutkami wyładowań atmosferycznych w linię energetyczną. Klasę C stosuje się, kiedy chcemy zabezpieczyć instalację przed niewielkimi przepięciami. Ograniczniki typu D zabezpieczają urządzenia szczególnie wrażliwe na przepięcia.

Jakie ograniczniki przepięć wybrać?

Ograniczniki powinno się wybierać już na etapie projektowania sieci. Decydując się na konkretny typ, należy wziąć pod uwagę sprzęt podpięty pod instalację elektryczną, jak i samą wydajność instalacji. Montaż ochronników w taki sposób, by stopniowo zmniejszały one poziom napięcia, jest najbezpieczniejszy. Przykładowo, w przypadku instalacji w domu, można użyć ograniczników typu B i C. Ograniczniki typu B montuje się w rozdzielniach głównych i chronią one przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Ochronniki typu C zabezpieczają np. przed procesami łączeniowymi lub wyładowaniach pośrednich. W przypadku końcowych obwodów instaluje się ograniczniki klasy D, gdyż chronią one przed przepięciami, które się przedostają do obwodów końcowych. Obecnie na rynku dostępne są również modele hybrydowe, które łączą cechy dwóch ograniczników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here