Morskie Oko

wakacje w górachTurystyka górska niewątpliwie jest w naszym kraju bardzo rozwinięta. Można zaryzykować twierdzenia, że niemalże na równi z nadmorskimi miejscowościami. Nasze góry są odwiedzane nie tylko przez nas, ale również przez naszych sąsiadów. Oczywiście najczęściej są to Niemcy, ale z drugiej strony najbardziej znany nasz kurort jakim jest Zakopane jest często odwiedzany przez gości za naszej wschodniej granicy. Oczywiście nie ma w tym niczego dziwnego. Baza noclegowa i cała baza turystyczna jest na najwyższym poziomie. Do tego dochodzą liczne szlaki do uprawiania sportów zimowych. Zresztą wakacje w górach możemy spędzać przez cały rok. Nie tylko zimowe oddawanie się białemu szaleństwu. Zimą narty, sanki czy też łyżwy. Jeżeli jednak odwiedzimy Zakopane latem to bez problemu znajdziemy inne rozrywki. Liczne szlaki, przygotowane na długie spacery jak i również wiele tras rowerowych. To wszystko powoduje, że urlop w górach jest bardzo popularną opcją. Niewątpliwie zaletą gór, są okoliczności przyrody. Możemy zazwyczaj pooddychać świeżym powietrzem jak i również oddać się uprawianiu licznych sportów letnich i zimowych. Wiele zależy od tego gdzie znajdziemy zakwaterowanie. Przykładowo jeżeli nastawiamy się na jazdę na nartach, to zdecydowanie warto jest mieć ośrodek blisko jakiejś trasy zjazdowej. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na dojazdy do wyciągu. Latem dla odmiany warto mieć takie miejsce noclegu, które jest położone jak najbliżej wejście na szlaki. Dzięki temu z pokoju możemy wyjść prosto na szlak. Nie musimy jechać samochodem. Oczywiście możemy również zaplanować pobyt typowo rozrywkowy, wówczas najlepszą opcją będzie znalezienie hotelu w centrum miasta. Dzięki temu wszelkie rozrywki i życie nocne będziemy mieli w zasięgu ręki. Oczywiście wybierając nocleg oprócz lokalizacji warto sprawdzić standard. Oczywiście są i tacy, którzy uwielbiają się włóczyć po górach. Dla nich idealnym rozwiązaniem może okazać się wyprawa piechura i nocowanie w schroniskach. W ten sposób można przejść wiele kilometrów po szczytach. Zatrzymujemy się w schronisku, aby następnego dnia rano wyruszyć na kolejny szczyt. Niewątpliwie takie górskie wędrówki są bardzo atrakcyjnym sposobem na spędzanie czasu. Do tego dochodzą bajeczne widoki. Tylko korzystać z możliwości jakie niosą nam nasze polskie szlaki.

Atrakcje w górach

Będąc w górach warto oczywiście odwiedzić miejsca, które są wręcz symbolami. Takie miejsca zazwyczaj są gdzieś wyżej, co powoduje, że będą one o wiele bardziej osiągalne latem niż zimą. Wiadomo, że dotarcie w góry, gdy jest śnieg może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Będąc w Zakopanym powinniśmy odwiedzić koniecznie dwa najbardziej popularne w tym rejonie miejsca.

Morskie Oko

Morskie OkoPierwszym i zdecydowanie najbardziej znanym miejscem jest Morskie Oko. Jest to staw, który jest otoczony z każdej strony wysokimi szczytami. Jest to dla wielu baza wypadowa na Rysy lub na spacer do Doliny Pięciu Stawów. Wat zauważyć, że o tym jak popularny jest to kierunek niech świadczy fakt, że jest do niego droga wylana asfaltowa. To pokazuje, jak wiele osób tam zmierza i jak dużo zrobiono, aby ten spacer ułatwić. Nie każdemu się to podoba, oczywiście są tacy, którzy są zadowoleni, jednak spora grupa uważa, że góry powinny być nietknięte i dzikie. Nie ma obowiązku, że muszą one być dostępne dla każdego. Z drugiej strony patrząc, dzięki temu asfaltowi może konie się tak nie męczą. Nie wiadomo, czy biedne zwierzęta nie byłby katowane, gdyby tego asfaltu nie było. Oprócz bryczek osoby niepełnosprawne lub starsze mają szansę dotrzeć na szczyt i zobaczyć to niewątpliwie piękne i jedno z ciekawszych miejsc w naszym kraju. Wybierając się asfaltową drogą na Morskie Oko raczej nie powinniśmy liczyć na jakieś wielkie atrakcje. Bywa jednak, że popłoch pośród turystów wzbudza pojawiający się niedźwiedź. Jeżeli zastanawiasz się co powoduje, że pcha się on tam gdzie ludzie, odpowiedź jest prosta. Pełno odpadków jedzenia wzdłuż tego szlaku. Jeżeli chodzi o Morskie Oko to zdecydowanie lepiej jest wybrać się tam latem. Zimową porą podejście może okazać się całkowicie niemożliwe do zrealizowania. Oczywiście ze względu na zalegający śnieg.

Kolejnym miejscem jest Kraina Pięciu Stawów. Niewątpliwie jest to magiczne miejsce. To takie miejsce gdzie można zakochać się w górach. Zobaczyć ich esencję w jednym miejscu. Dolina ta niewątpliwie to cudowne i piękne miejsce, konieczne na liście miejsc do do odwiedzenia. Jeżeli będziemy szli od strony Morskiego Oka to w pewnym momencie natrafimy na cudowny widok. W dolinie na dole zobaczymy rozrzucone stawy. Krajobraz ten niewątpliwie jest piękny i pozostaje w pamięci. Oglądając się za siebie możemy zobaczyć z całkiem innej perspektywy Morskie Oko i Czarny Staw.  Kolejnym ciekawym miejscem do zobaczenie jest największy w Tatrach wodospad. Jeżeli planujemy dalsze spacery, możemy zatrzymać się na nocleg w schronisku. Warto pamiętać, że nie ma ta ciepłej wody i wiele osób może przeżyć z tego powodu ciężki szok.

Cały rok

Jak widać w górach znajdziemy rozrywkę przez cały rok. Bez względu czy odwiedzimy je zimą czy też latem, to zawsze jest coś do robienia. Zawsze są jakieś atrakcje. Warto sobie dobrze przemyśleć jedynie opcję noclegu.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here