Karmienie psa

Niezależnie od tego, czy posiadasz pierwszego psa w swoim życiu, czy też wychowałeś już wielu czworonożnych przyjaciół, powinieneś zwracać uwagę na dietę, którą dla nich wybierasz. Przyjrzyj się z nami drobnym kwestiom, które będą mieć ogromny wpływ na życie i zdrowie twojego przyjaciela.

Dlaczego nie warto kupować rozreklamowanych karm?

Każdy opiekun psa spotyka się z dylematem związanym z żywieniem swojego pupila, ponieważ istnieje wiele diet, a także wiele firm produkujących karmy. Każda z nich stara się zareklamować swój produkt od jak najlepszej strony, a to nie upraszcza wyboru. Niestety trzeba pamiętać, że nie każdy popularny i dobrze zareklamowany produkt jest wysokiej jakości. Te karmy, które są najpopularniejsze i jest o nich najgłośniej, zazwyczaj posiadają jedynie dobrze funkcjonujący dział reklamowy. Ich skład jest jednak zły, zarówno pod względem jakości mięsa, jak i braku zbilansowania składników odżywczych.

Co dokładnie jest złego w tanich karmach?

Największym problemem jest to, że choć w marketach czy w stacjonarnych sklepach zoologicznych nie brakuje różnych marek i rodzajów karm, to rzadko można spotkać tam te naprawdę dobre, a weterynaryjne karmy dla psów nie zawsze są dostępne. Z tego względu część opiekunów decyduje się na wybór zwykłej, dostępnej karmy. Często też kierujemy się radosnymi reklamami, które niestety wprowadzają w błąd. Marketowe karmy to obecnie najgorsze na rynku dostępne pożywienie dla zwierząt, tuż po “kiełbasach” przeznaczonych dla tych zwierząt. Wykonano je z najgorszego rodzaju mięsa i to jedynie w niewielkiej ilości.

Warto zauważyć, że w celu zmniejszenia kosztów, jakie ponosi się przy produkcji, dodatkowo karmy te uzupełnia się o zboża, które nie są potrzebne drapieżnikom. Mogą się w nich znaleźć także konserwanty, które przedłużają trwałość produktu, albo substancje dosmaczające, zachęcające zwierzę do zjadania tego “fast foodu”.

Jaki powinien być skład karmy dla psa?

Karma dla psów powinna przede wszystkim składać się z mięsa. Procentowo powinno go być najwięcej, a dodatkowo musi ono mieć najwyższą jakość. Idealnym uzupełnieniem mięsa są warzywa, które jednak powinny stanowić mniejszy procent w psiej diecie.

Wyjątkiem, w którym psia dieta powinna składać się tylko i wyłącznie z produktów pochodzenia roślinnego, jest rzadko występująca nietolerancja białka zwierzęcego. Wtedy warto poszukać odpowiedniej diety weterynaryjnej, aby zapewnić psu niezbędne do życia składniki odżywcze. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa, która wymaga konsultacji z weterynarzem i psim dietetykiem.

Czynniki, które decydują o wyborze psiej karmy

Wybierając odpowiednią dietę dla psów, należy uwzględnić przede wszystkim rasę danego zwierzęcia i związane z nią zapotrzebowanie na różnego rodzaju minerały i witaminy. Z tego powodu warto dokładnie przeglądać skład wybranego produktu i bacznie zwracać uwagę na zawartość procentową mięsa, a także roślin.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że żywienie tych zwierząt będzie zależało również od ich wieku, a także od aktywności, jaką zapewniamy im na co dzień. Warto także mieć na uwadze, że szczenięta powinny jeść więcej i można im na to pozwalać w przeciwieństwie do seniorów. W przypadku psów starszych należy unikać ich przekarmienia, bo spowoduje to otyłość, a także przyczyni się do innych schorzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here