Bezpieczna i przyjemna kąpiel – jak wybrać wanienkę dla dziecka

Wanienka do kąpieli dziecka to jeden z tych elementów, który powinien zagościć w domu zanim mały człowiek wróci ze szpitala. Kąpiele pozwalają zachować higienę, a przy tym są czasem spędzanym z rodzicami. To momenty sprzyjające budowaniu zaufania i zacieśnianiu więzi. Jak jednak wybrać odpowiednią wanienkę dla dziecka?

Kiedy kupić wanienkę?

Wanienka powinna się znaleźć w wyprawce noworodka. Oznacza to, że mama wracająca ze szpitala z maluszkiem nie będzie się musiała martwić, w jaki sposób zapewni bezpieczeństwo dziecku, będąc zmuszoną do korzystania z klasycznej wanny.

Wanienka dla maluszka, choć posłuży zwykle przez nie więcej niż rok od urodzenia dziecka, i tak musi być dopasowana pod względem rozmiaru, kształtu i dodatkowych funkcjonalności. Od tego bowiem zależy komfort dziecka, wygoda rodziców podczas użytkowania, a także bezpieczeństwo maluszka w trakcie kąpieli.

Funkcjonalne i estetyczne wanienki, a do tego szereg akcesoriów przydatnych podczas kąpieli, można znaleźć w sklepie https://www.wozki-foteliki.pl/. Wiemy już, gdzie szukać wanienki. Na co jednak dokładnie zwracać uwagę podczas zakupów?

Rozmiary, kształty i pozostałe wyposażenie

Wanienki dla dzieci do 6 miesiąca życia powinny być długości około 80-86 cm. Starszym dzieciom można sprezentować dłuższą wanienkę, o wymiarach około 100 cm. Takie rozmiary zapewnią komfortową kąpiel dla maluszka, ale i dla rodziców. Łatwiej im będzie utrzymać dziecko w prawidłowej pozycji, zabezpieczyć jego główkę i zapobiec ślizganiu się. To szczególnie ważne dla niewprawionych rodziców, którzy dopiero uczą się, jak właściwie opiekować się swoim maluszkiem.

Klasyczne wanienki mają podłużny kształt. Na rynku można spotkać również te nietypowe, na przykład obłe. Na popularności zyskują produkty alternatywne, chociażby wiaderka, w których dziecko przyjmuje pozycję embrionalną.

Jeszcze jedną propozycją są wanny montowane w komodach. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu rodzice mają pod ręką wszystkie artykuły pielęgnacyjne. Podczas kąpania maluszka nie muszą się schylać, co jest znacznie zdrowsze dla kręgosłupa. Podobnie rzecz się ma ze stelażami, na których montowane są wybrane modele wanienek. Minusem może być fakt, że obydwa modele zajmują sporo miejsca, więc w malutkich łazienkach się nie sprawdzą. Jeśli jednak do dyspozycji jest sporej powierzchni łazienka bądź pokój kąpielowy, będzie to dobry wybór.

Z dodatkowych elementów wyposażenia rodzice powinni pomyśleć przede wszystkim o antypoślizgowych wkładkach do wanny. Dzięki nim łatwiej ułożyć dziecko w prawidłowej pozycji, utrzymać je nie zanurzając główki oraz chroniąc niezagojony pępek przed zamoczeniem.

Na rynku można ponadto znaleźć wanienki interaktywne. Ich atutem jest zainteresowanie dziecka poprzez bodźce dźwiękowe czy świetlne, dzięki czemu maluszek kąpiel kojarzy z przyjemnością, a rodzicom mycie swojej pociechy idzie znacznie szybciej, sprawniej i bezproblemowo.

O odpowiedniej wanience pomyślmy już ma etapie kompletowania wyprawki dziecięcej. Z powyższymi wskazówkami zakupy będą o niebo łatwiejsze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here