Berberys

Rosnący dziko na terenie krajów europejskich berberys to roślina, ceniona od lat za swoje właściwości prozdrowotne. Obsypany jest zimnotrwałymi owocami w kolorze czerwonym, co sprawia, że uchodzi za piękny dekoracyjny krzew. Berberys zawiera liczne związki aktywne, które wspierają leczenie wielu chorób. Czy wiesz jednak, że roślina ta wspomaga również odchudzanie?

Berberys i jego właściwości odchudzające

Jak wspomnieliśmy – berberys to roślina, bogata w liczne związki i cenne dla organizmu substancje. Należą do nich między innymi:

  • alkaloidy (przede wszystkim berberyna)
  • pektyny
  • sole mineralne
  • duże ilości witaminy C (aż 80 mg w 100 g)
  • witaminy E i P (rutyna)
  • karotenoidy
  • garbniki
  • sole mineralne

To właśnie wspomniana berberyna wspomaga proces odchudzania. Związek ten działa wielopłaszczyznowo: poprawia metabolizm i wspiera pracę układu trawiennego, ogranicza odkładanie się tłuszczu w organizmie, a ponadto zmniejsza poziom leptyny (hormon, odpowiedzialny za napady głodu). Na rynku dostępne są suplementy diety z berberyną, które wspomagają walkę z nadprogramowymi kilogramami. Warto przy tym pamiętać o odpowiedniej ilości ruchu oraz zdrowej diecie.

Inne zastosowania berberysu

Jako że berberys jest tak bogaty w witaminę C, stosuje się go jako środek podnoszący odporność. O berberynie mówi się natomiast, że jest naturalnym antybiotykiem. Wspiera układ immunologiczny podczas walki z infekcją i pomaga zwalczać stany zapalne. Jest pomocny nie tylko w walce z wirusami, ale wykazuje też działanie antybakteryjne. Przyjmowanie berberyny pozwala pozbyć się z organizmu pasożytów i grzybów (w tym Candida).

Środki z berberyną obniżają ciśnienie krwi i regulują poziom cholesterolu. Tym samym są pomocne w schorzeniach układu krążenia.

Berberys działa żółciopędnie, a zatem stosowany jest również w przypadku problemów z wątrobą. Zawarta w roślinie rutyna zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, a więc zapobiega krwawieniom. Właściwości berberysu są przydatne także w leczeniu chorób ginekologicznych, przede wszystkim zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Warto wspomnieć również o tym, że berberyna to skuteczny sposób wspomagania walki z depresją. Ma zbawienny wpływ na układ nerwowy i zapobiega spadkom serotoniny. Ponadto działa dobrze na wzrok, polepsza jakość snu, ma pozytywny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci (berberyna jest chętnie stosowana także w przemyśle kosmetycznym).

Jak zatem widać – zakres działania tej dekoracyjnej rośliny jest imponujący. Bez wątpienia warto włączyć do swojej diety zawierające berberynę suplementy. Szczególnie w okresie występowania wzmożonych infekcji czy podczas odchudzania.

Suplementy zawierające berberys znajdziesz w https://avetpharma.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here