Jakie prace wykonuje mechanik samochodowy

Do mechanika samochodowego zgłaszamy się zazwyczaj w sytuacji, gdy pojazd nie funkcjonuje sprawnie. Naprawa samochodów to nie jedyna usługa, którą świadczy profesjonalny mechanik. Jaki jest zakres prac pracownika warsztatu samochodowego?

Zlecenie naprawy i protokół przyjęcia

Do podstawowych obowiązków mechanika należy przyjęcie samochodu do naprawy, sporządzenie istotnych dokumentów oraz przystąpienie do diagnostyki problemu, na której podstawie będzie można doprowadzić pojazd do stanu funkcjonalności. Wśród dokumentów, które są niezwykle ważne, znajduje się:

  • Zlecenie naprawy – dokument, w którym klient określa, czego oczekuje od mechanika. W sporządzonym dokumencie powinny znaleźć się dane klienta, mechanika oraz samochodu. Należy w nim zawrzeć także rodzaj usługi, cenę i datę realizacji.
  • Protokół przyjęcia – dokument opisujący rzeczywisty stan samochodu (zarówno w środku, jak i na zewnątrz), zawierający podstawowe dane pojazdu, takie jak marka, model, numer rejestracyjny oraz numer nadwozia. W protokole mechanik wpisuje również aktualny przebieg samochodu, stan płynów eksploatacyjnych i ogólny stan techniczny auta. Do protokołu można także dołączyć zgodę klienta na przeprowadzenie jazdy próbnej.

Diagnostyka i naprawa pojazdów samochodowych

W znalezieniu usterki niezbędne jest wykorzystanie stanowiska diagnostyczno-naprawczego. W tym celu mechanik wykonuje również czynności demontażowo-montażowe i testy wszystkich układów oraz podzespołów, które mogą wpływać na niewłaściwe działanie samochodu. W ramach tego typu usług specjalista sprawdza m.in. hamulce, geometrię układu kierowniczego, zawieszenie, układy przenoszenia napędu, układy wtryskowe i zapłonowe silnika, amortyzatory, światła, sygnalizację dźwiękową, akumulator.

Wśród profesjonalnego sprzętu diagnostycznego wymienia się między innymi innowacyjne oprogramowania komputerowe, które umożliwiają na bieżąco wykrywać pojawiające się błędy lub usterki. Do skutecznej diagnostyki mechanik używa także mierników podciśnienia, wyważarki, testera akumulatorów, urządzenia do badania sprawności i funkcjonalności układu hamulcowego.

Podstawowe usługi świadczone przez mechanika

Wśród popularnych usług wykonywanych zarówno w profesjonalnych warsztatach samochodowych, jak i w jednoosobowej działalności mechanika naprawiającego pojazdy w przydomowym garażu, należy na przykład wymiana klocków i tarczy hamulcowych, oleju silnikowego, filtrów oleju, płynu chłodniczego czy płynu hamulcowego. To czynności, do których najczęściej nie potrzeba specjalistycznego sprzętu.

Mechanicy najczęściej specjalizują się w naprawie konkretnych podzespołów. W warsztacie samochodowym można znaleźć ekspertów od układu hamulcowego, skrzyni biegów czy elektroniki. Na rynku znajdują się specjaliści od wymiany i wyważania opon oraz kół, naprawy wyłącznie silników, a nawet auto-detailingu, obejmującego mycie wnętrza i karoserii samochodu. Często można skorzystać także z usług mechanika, który specjalizuje się w naprawie wyłącznie jednej marki samochodowej.

Dobry mechanik samochodowy, czyli jaki?

Dobrym mechanikiem samochodowym można nazwać specjalistę, który zajmuje się samochodem kompleksowo. Dba o dokumenty, angażuje się w diagnostykę problemu, czyści, regeneruje i konserwuje wybrane podzespoły, wymienia zużyte części na nowe, a ponadto nie tylko usuwa problem, ale również jego przyczynę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here